Prensesin sol yanında saçlarında parlak kelebek tokaları ile Prensese su ikram eden Dona Maria Agustina Sarmiento, sağ arkasında ayakta Dona İsabel De Velasco, Alman achondroplastic cüce Mari Barbola, ayağı ile köpeğin üzerine basmış olan İtalyan cüce Nicolasito Pertusato 17 yüzyıl İspanyası’nın saray hayatı ve ilişkileri hakkındaki hiyerarşik bilgileri resme yerleştiriliş ve duruşları ile verirler.

Krem rengi, kolları siyah dantelli, etekleri kabarık tafta elbise giymiş Prenses Margarita resimin yapıldığı sırada henüz beş yaşındadır ve sadece 16 yıl sonra dört çocuk doğurup üçünün ölümüne şahit olarak 22 yaşında ölecektir.

Prenses geleceğin imparatoru ve kuzeni olan I.Leopold ile nişanlandığında henüz 12 yaşındadır. Dönemin adetleri gereği Leopold’un ve Viyana Saray çevresinin beğenisine sunulmak üzere çoğu Velasquez tarafından yapılmış pek çok tablosu Viyana Sarayı’na yollanır. İspanya’da 1666 yılında yapılan temsili düğünlerinde babası IV.Philip kızına çeyiz olarak 35,56 karatlık mavi elmas broş hediye eder. Bu düğünden sonra İnfanta Margarita Madrid’den Barcelona’ya oradan da Cenova’ya,35 yelkenlinin eşlik ettiği, göz alıcı bir kalyonla yola çıkar ve İtalya’da çok büyük bir sevgiyle karşılanır. Kısacık yaşamında çoğu Velasquez’e ait resimlerinde, biraz melankolik bir gururla göğsünde babasının hediyesi mavi elmas gözlerimizin içine bakar.

Geçenlerde bu güzel ancak kötü şans getiren elmas Christies müzayede evi tarafından 16,4 milyon Sterlin’e satıldı. Hindistan’nın Galconda madenlerinde sadece açlıktan ölmemek için çalışan madenciler tarafında çıkarılmış bu gök mavisi elmas bakalım bu sefer takana şans getirecek mi?

home ../../../../Anasayfa.html