Ursula’nın bu kararlı ve güzel kahramanı bana hep günümüzden yaklaşık 3400 yıl önce yaşamış bir kızı hatırlatır. Danimarka’da bir bataklık tümülüsünde bulunan ve ismi bilinmeyen binlerce ölü kadından biri olduğu için literature bulunduğu köyün adıyla geçen; Egtved Kızı!.


Öldüğünde yaklaşık olarak 16 – 18  yaş aralığında olduğu tahmin edilen Egtved kızı meşeden yapılmış bir tabutun içinde bir turba bataklığında bulunmuş. Bulunduğunda tabutun konumu ve bataklıktaki kimyasal ortam yüzünden kemiklerinin tamamıyle yok olduğu ancak saçlarının, dişlerinin, elbisesinin, kemerinin ve saç tarağının neredeyse gömüldüğü günkü gibi kaldığı görülmüş. Egtvet kızından kalan bütün parçalar kimyasal bir dizi testten geçirildikten sonra  bazı bilgilere ulaşılmış: Elbisesinin yünü, bulunduğu yer olan Danimarka’ya değil, Güney Almanya Kara Orman bölgesine aitmiş. Yani Egtved kızı Danimarka’ya, büyük ihtimal ile çocukluğunun geçtiği Kara Orman Bölgesi’nden gelmiş.

Yaşadığı süre boyunca uzun mesafeler alan birçok seyahat yapmış. Ölmeden hemen önce gittiği bölgede altı aydan daha uzun bir süre kalmış ve döndükten kısa bir süre sonra da ölmüş.


Yapılan tüm bu veri analizlerinden sonra Bronz Çağında geçen bu hikayede Egtvet Kızı’nın da tıpkı Semley gibi evlilik nedeniyle Danimarka’ya gelin gelmiş ve orada ölmüş olduğu sonucuna varılmış. Üzerinde bulunan gümüş kemer ve saç tarağı ise tıpkı güzel kumral saçları gibi biz ona bir hikaye yazalım diye hiç bozulmadan kalmış.

Şu anda Danimarka’da bir müzede bulunan bu parçaların Egtvet Kızı tarafından geri alınacağının hayalini kuruyorum. Bir gün Semley’in yaptığı gibi çok uzak bir zamandan yola çıkacak ve “Onlar bana ait, o kemer, o saçlar ve o tarak benim! diyecek ve kemik tarağını o ipek saçlarına takıp gidecek.


Bütün kadınların kendilerine ait olanı cesaretle aramasını dilediğim gibi Egtved Kızı’na da aynı cesareti diliyorum. O saçlar, o tarak ve o kemer senin! Bu zamanda, geçmişte ve gelecekte yaşayanlar biliyor ki;           “ Sadece derin yerlerin kayıp şeylerden haberi vardır !”
Semley’in Kolyesi, Ursula le Guin,“ Rüzgarın On iki Köşesi”, Çeviri: Aysun Babacan.

Ayrıntı Yayınları.


Egtved Kızı’nın detaylı bilgisi için: Arkeofili -Aysun Bursalı.


Egtved Kızı görselleri için kaynak: humanities.ku.dk